Výrobci
Články
  Odběr novinek
  Doprava zdarma_

  Pokud váš nákup přesahne

  2 000 Kč

  budete mít dopravu zdarma

  Průvodce po skalách 1. – Dívčák

  Průvodce po skalách 1. – Dívčák - Sport KAMZÍK    Rádi bychom Vám postupně představili různé skalní oblasti jižních Čech. Naši exkurzi zahájíme na skále naproti Dívčáku.

  Začíná jaro a jaro je čas lezení. Proto bychom Vám rádi postupně představili různé skalní oblasti jižních Čech a okolí Budějic obzvláště. Naši exkurzi zahájíme naproti Dívčáku, na skále, kterou správcuje Petr Dvořák, náš kolega a legenda Kamzíku.

  Skály naproti Dívčáku jsou na pravém břehu Vltavy a autem se tam nejlépe dostanete z vesničky Čertyně. Z té pokračujete ještě asi 2 km po asfaltové cestě na její konec na kraji louky v lokalitě Na Biličkách. Dál je potřeba pokračovat pěšky ještě asi 1200 metrů po lesní cestě k řece. Od vlaku to z Třísova není o tolik dál, ovšem to je pak nutné přebrodit Vltavu (výška vody obvykle zhruba do pasu).

  Skála dosahuje výšky maximálně 25 m a je tvořená granulitem, což je metamorfovaná hornina střední velikosti zrna. Skála je poměrně členitá a tvoří výrazné převisy. Lézt se zde začalo na konci 70. let a v posledních letech zdejší lezení zažívá renesanci – jezdí sem čím dál víc lidí a vznikají i nové cesty. Zalezou si zde lezci od začáteníků po experty, obtížnost cest je v rozmezí od 3 do 9 UIAA. Cesty jsou osazeny lepenými borháky, nicméně u většiny z nich je vhodné si nějaké vlastní jištění přidat. Možností k dojištění bývá relativně hodně a tak je oblast vhodná i pro ty, kteří s lezením "po vlastním" teprve začínají.

  Zeptali jsme se Petra Dvořáka, jaké cesty by na Dívčáku doporučil. „Mezi lehčími cestami jsou hezké ty v plotně vpravo,“ říká Petr a zmiňuje tím své cesty Plotna (5) a Oči v mechu (5+). Také Komáří rej (5) je prý krásná cesta v přijatelné obtížnosti. „Pro pokročilé lezce pak třeba Budvarka (7),“ pokračuje Petr. „Já jak stárnu, tak jsem tam vždycky na jeden chyt dosáhl. A najednou, když jsem to lezl posledně, tak už tam nedosáhnu.“

  „Ovšem nejhezčí cestu tady na Dívčáku má Petr Kult,“ říká Petr. „Diretka (6+) je tady ta nejkrásnější linie. Krásně exponovaná, úplně luxusní lezení. Od knížky musíš lézt a nezdržovat se v převislé hraně k vrcholu.“ Tak díky za tipy a na viděnou při lezení naproti Dívčáku!

  Koho by zajímalo více o této skále, další informace najde v databázi Českého horolezeckého svazu.

    Newsletter

  Přihlaště se k odběru novinek a budte vždy v obraze o novinkách a akcích!