Výrobci
Články
  Odběr novinek
  Doprava zdarma_

  Pokud váš nákup přesahne

  2 000 Kč

  budete mít dopravu zdarma

  Průvodce po skalách 2. – Kotek

  Průvodce po skalách 2. – Kotek - Sport KAMZÍK    Tentokrát se podíváme na skálu, která je z Budějic nejblíže, a tou je Kotek.

  Začíná jaro a jaro je čas lezení. Proto bychom Vám rádi postupně představili různé skalní oblasti jižních Čech a okolí Budějic obzvláště. Tentokrát se podíváme na skálu, která je z Budějic nejblíže, a tou je Kotek.

  Skála je pohodlně dostupná pěšky z Kamenného Újezda či po modré od točny sedmičky před těstárnou v Boršově. Tudy vede i příhodná cesta pro lezce cyklisty z Budějic. Auto je pak nejlepší nechat u Hvízdalky a po modré turistické cestě dojít ke skále. Sestupuje se pěšinkou vlevo od vyhlídky. Na Kotek jsme se ptali Jana „Bednyho“ Bednáře:

  „Zlí jazykové budou tvrdit, že se to celé sype, mezi borháky je daleko a klasa tvrdá. No… Populární cesty jsou slušně očištěné, ale i tak je na místě obezřetnost, helma pro jističe a vyhnout se cestě Rozlámaná. Borháky jsou sice dál od sebe, ale často se mezi nimi dá něco založit. No a když budete počítat s tím, že cesty jsou cca o stupínek tvrdší, než tvrdí průvodce, nebudete nemile zaskočeni. Pak jsou tu ještě dvě nepříjemná specifika. Po větších deštích je ve stěně naplavený jemný prach z vrchu, který parádně jede. A z vrchu může padat i všelijaký bordel, který na vás někdo hodí z vyhlídky, což už se nejednou stalo.“

  Hm, to nezní moc hezky, tuhle oblast asi radši vynecháme. Nebo ne? Bedny pokračuje:

  „To byste udělali velkou chybu! Oblast toho má hodně co nabídnou. Především Hlavní stěna Kotku. Tu poprvé prostoupila dvojice Volena-Kortán v roce 1967. Cestu nazvali Bivaková (6-) neboť během prvovýstupu z rozmaru bivakovali v jeskyňce, ve které je dnes umístěna vrcholová knížka. K doporučení jsou zejména tři přísné šestky přímo uprostřed stěny – Cesta hladových poštolek (6+), První jarní (6) a Čádova (6+). Všechny tři nabízejí téměř 30 m souvislého technicko-vytrvalostního lezení a mohly by patřit mezi vyhlášené cesty prakticky v kterékoliv oblasti. Opravdovou královskou linií je pak bezesporu cesta Ikaros (7). Úvodní technická plotna přejde ostře v převislou hranu ve které se bojuje o každý metr a vzdálenost mezi borháky klade nároky nejen na lezcovy svaly. Nedostatečně připravený lezec může snadno následovat příkladu starořeckého Ikara. No a vyřádit se můžete i v kratších silových cestách ve Vodní stěně, v technickém bouldříku cesty Peximáry (7-), nebo v převislých cestách Kokotek (7-) či Hastrmaní tanec (7/7+). Skalky jsou navíc otočeny na jih a rychle vysychají, teď na jaro ideální!“

  Díky Bedny, pochopili jsme: Kotek je perfektní skála pro zkušenější lezce, začátečníci pouze s velkou opatrností! Seznam všech cest na Kotku najdete v databázi ČHS. Tak na viděnou na skalách!

    Newsletter

  Přihlaště se k odběru novinek a budte vždy v obraze o novinkách a akcích!