Výrobci
Články
  Odběr novinek
  Doprava zdarma_

  Pokud váš nákup přesahne

  2 000 Kč

  budete mít dopravu zdarma

  Průvodce po skalách 3. – Nultej

  Průvodce po skalách 3. – Nultej - Sport KAMZÍK    Kam před víkendem na skály? V našem dalším povídání o jihočeských skalách zavítáme na Nultý špic.

  Kam před víkendem na skály? V našem dalším povídání o jihočeských skalách zavítáme na Nultý špic.

  Tato menší skalka se nachází na levém břehu Vltavy pod Českým Krumlovem, nejlépe se sem dostanete od kruháče a přes náves v Domoradicích. Její název je odvozen od starší a tradičnější oblasti Sedm špiců, která se nachází dále po proudu. Jakožto první lezecká skalka proti proudu od prvního špice je tedy špic "nultý".

  První cesty zde vznikaly již v 80. letech, nejaktivnějším lezcem zde byl Petr Kult. Nicméně do dnešní své dnešní podoby se skalka dostala zejména zásluhou Honzy Jesenského, který v roce 2013 v té době zcela zapomenutou a nelezenou skalku rekultivoval, s přáteli přelezl nové cesty a v čistě sportovním duchu přejistil stávající směry. Od té doby jde o oblíbené místo pro odpolední nebo jednodenní lezení: nepotřebujete nic víc než pár expresek. 15 zdejších cest se pohybuje v rozmezí obtížnosti od 4- do 8-, dosahuje výšky maximálně 20 m a pro zdatné lezce je lze všechny přelézt během jednoho dne.

  Honzy jsme se zeptali, která cesty na nultém jsou jeho nejoblíbenější a zde jsou jeho tipy: „Za mě je zde nejkrásnější cesta ‚Držte se vlevo‘, neboť v ní lezec využije celou škálu techniky lezení. Cesta začne silovými kroky v mírném převisu, poté následuje technické lezení v kolmé stěně, dolez je pak lehčí, po velkých chytech. Krásná cesta za 7+!“

  „Asi nejoblíbenější cestou je zde ‚Stará slivovice‘ za 6+/7-. Krásná logická linie končící v silovém převisu. No a do třetice bych doporučil cestu ‚Ploutvička‘ za 7+. Ta vede v kolmé stěnce přerušené skalním výstupkem v podobě ploutve, které překonání dá zabrat nejen svalům na těle, ale i v mozku.“wink

  Za Kamzíka děkujeme a dodáváme, že zde najdete i krásné cesty lehčí obtížnosti, než jakou leze a doporučuje Honza

    Newsletter

  Přihlaště se k odběru novinek a budte vždy v obraze o novinkách a akcích!